Časté dotazy (FAQ)

Často kladené dotazy

Byl/a jsem na testu a potřebuji poradit

Máte otázku? Pokud na ní nenajdete odpověď níže, napište nám přes tento kontaktní formulář.

Zajímají mne vaše
PCR testy ze slin

Využíváme patentované Guardiana PCR diagnostické testy ze slin – zde o nich naleznete vše podstatné.

Odpovědi pro testované

 • S trasovacími SMS nemají laboratoře nic společného, tyto kódy má na starosti Krajská hygienická stanice. 
 • Prosím obraťte se tedy pro další detaily přímo na Krajskou hygienickou stanici.
 • Více informací naleznete zde. 

Aktuálně tvoří omikron přes 98 % všech pozitivních případů v ČR. S největší pravděpodobností tedy máte variantu omikron. Individuální informaci o variantě daného pozitivního vzorku poskytujeme pouze na vyžádání ošetřujícího lékaře nebo hygienické stanice, kteří nás mohou kontaktovat na podpora@dianalab.cz.

Váš výsledek jsme do ISIN v pořádku nahráli. Pokud jste vyšli pozitivní, výsledek na ocko.uzis.cz neuvidíte. Zobrazí se vám tam až certifikát o prodělání nemoci po uběhnutí karantény, což je aktuálně 11. den od pozitivního odběru. Do této doby prosím používejte naši laboratorní zprávu pro prokázání pozitivního výsledku. Je plně platná.

 • SMS s výsledkem testu obdržíte na telefonní číslo, které jste zadali při registraci na odběrném místě.
 • Email s odkazem na stažení laboratorní zprávy a mezinárodního certifikátu, který umožňuje vycestovat do zahraničí, i do zemí mimo EU).
 • SMS s heslem pro stažení laboratorní zprávy a mezinárodního certifikátu.
 • EU certifikát s výsledkem testu (nahraje se automaticky do aplikace Tečka a na ocko.uzis.cz), který umožňuje vycestování do zemí EU.
 • SMS zprávy můžou v důsledku velkého množství odesílaných zpráv z laboratoře dojít se zpožděním vůči emailu. Většina SMS zpráv dorazí do 1-2 hod po doručení emailu. Prosím, vyčkejte.
 • Pokud jste i po několika hodinách neobdrželi SMS zprávu, pravděpodobně došlo k chybně uvedenému telefonnímu číslu na odběrovém místě. Není možné zadávat pevnou linku. Obraťte se na své odběrové místo pro změnu a kontrolu tohoto údaje.
Hraniční výsledek znamená, že ve vzorku byla detekována genetická informace viru SARS-CoV-2 ve velmi malém množství. Vzhledem k neznámé anamnéze není na základě tohoto výsledku možné vyhodnotit analyzovaný vzorek jako negativní nebo pozitivní. Pro správné vyhodnocení je potřeba PCR test opakovat nejméně dva dny od předchozího odběru. Pro zajištění bezpečnosti Vašeho okolí doporučujeme během těchto dvou dnů snahu o izolaci/ minimalizaci množství kontaktů. Pro vystavení žádanky na opakovaný PCR test prosím kontaktujte svého obvodního lékaře. Tento opakovaný PCR test je plně hrazený státem. Na základě hraničního výsledku není možné žádat vystavení certifikátu o prodělání onemocnění COVID-19.

Obraťte se na své odběrové místo a údaje si nechte opravit.

EU certifikát vystavuje ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky). Naše laboratoř odesílá výsledky testů do ISIN (Informační systém infekční nemoci), který informace zpravuje a poté generuje certifikát. Tento proces může trvat až 24 hod a je zcela nezávislý na naší laboratoři. V případě problémů se stažením EU certifikátu se obraťte na UZIS, tedy ocko.uzis.cz.

 • Doporučujeme se přihlašovat přes PC nikoliv mobilní telefon. V případě přihlášení přes mobilní telefon je třeba do pole GUID vykopírovat poslední část odkazu, který jsme Vám zaslali v emailu. Je to část po posledním lomítku a začíná vždy číslem 1- XXXXX
 • Do pole heslo poté zadejte heslo, které Vám přišlo do SMS zprávy.

Výsledky testů k dispozici do 24 hodin od doručení vzorků do laboratoře. Pružnost doručení vzorků do laboratoře závisí na jednotlivých odběrových místech. Prosím, informujte se na odběrovém místě co do doby vyhodnocení testů. Naše laboratoř nepracuje v neděli, proto vzorky odebrané v sobotu jsou typicky analyzovány v pondělí a výsledky jsou k dispozici v pondělí večer. Pokud jste neobdrželi Váš výsledek do 48 hod od odběru a nejedná se o sobotní odběr, prosím kontaktujte odběrové místo pro informace.

Vyplňte náš formulář na webu a my Vám zašleme SMS znovu.

 • Číslo cestovního dokladu je potřeba uvádět při odběru na odběrovém místě. Pokud jste tak neučinili, obraťte se na Vaše odběrové místo.
 • Zpětné doplnění čísla cestovního dokladu do mezinárodního certifikátu není možné.

Mezinárodní certifikát, který jste si stáhli z DIANA lab, je platný pro ČR a mimo EU. EU certifikát naleznete na ocko.uzis.cz

Do aplikace Tečka se nahrává EU certifikát, který vystavuje UZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky). Naše laboratoř odesílá výsledky testů do ISIN (Informační systém infekčních nemocí), který informace zpravuje a poté generuje certifikát. Tento proces může trvat až 24 hod a je zcela nezávislý na naší laboratoři. V případě problémů se stažením certifikátu se obraťte na UZIS, tedy ocko.uzis.cz.

 • Pokud jste obdrželi SMS zprávu s výsledkem testu, ale zatím Vám nepřišel email, prosím vyčkejte. Stává se, že email přijde s 1-2 hod prodlevou.
 • Pokud ani po několika hodinách Vám nepřišel email s odkazem na stažení certifikátu, pravděpodobně došlo k chybně uvedenému emailu na odběrovém místě. Obraťte se na své odběrové místo.

Tečka svítí červeně z důvdu nařízení Ministerstva zdravotnictví, které tímto způsobem znehodnocuje výsledky PCR testů pro prokazování negativity v restauracích, na společenských akcích apod., jelikož PCR testy již nestačí pro vstup do těchto zařízení/akcí. Váš výsledek je nicméně platný 3 dny od odběru a výsledek testu s QR kódem můžete také stáhnout z portálu ocko.uzis.cz nebo použít naši laboratorní zprávu. Ta je podepsaná lékařem a je plně platná.

QR kód laboratoře nevydávají. QR kód vydává státní orgán ÚZIS prostřednictvím certifikátů v aplikaci Tečka a na portálu ocko.uzis.cz. Přihlásíte se tam pomocí Vašich osobních údajů a stáhnete svůj certifikát s QR kódem.

Certifikát o prodělané nemoci nevystavuje laboratoř, ale vystavuje ho Krajská hygienická stanice prostřednictvím portál ocko.uzis.cz. Certifikát o prodělané nemoci se zobrazí na portálu ocko.uzis.cz po uběhnutí karantény, zpravidla 10 – 14 dní od pozitivního odběru. Pozitivní výsledek testu se nikam nezapisuje a neuvidíte ho ani v aplikaci Tečka ani na portálu ocko.uzis.cz. Pokud potřebujete prokázat, že jste pozitivní, např. pro zaměstnavatele nebo školu, použijte naši laboratorní zprávu.

Laboratoř neposkytuje informace a doporučení ohledně chování pozitivně testovaných. Tyto informace poskytuje Krajská hygienická stanice (KHS) prostřednictvím webových stránek, infolinky apod. Pokud Vás KHS nekontaktovala, můžete ji proaktivně kontaktovat a zeptat se na Vaše otázky.
Váš výsledek jsme nahráli do ISIN, odkud k němu má přístup hygiena a UZIS. Pozitivní výsledek se na ocko.uzis nezobrazuje. Zobrazí se Vám až následně certifikát o prodělané nemoci po uběhnutí karantény (aktuálně 6. den od pozitivního odběru). Do této doby prosím používejte naši laboratorní zprávu pro prokázání pozitivního výsledku, je plně platná.

Odpovědi pro zájemce o testy

PCR detekuje přítomnost virové RNA v těle. Test tak určí, jestli je člověk v danou chvíli infikován koronavirem. Její výhodou je, že odhalí nakažené i předtím, než jsou infekční a mají příznaky.

Po příchodu na odběrové místo dostanete trychtýřek se zkumavkou, do které odeberete dostatečné množství slin. Podrobný návod najdete tady.

V našich testech kombinujeme spolehlivost PCR metody s bezbolestným a pohodlným samoodběrem. Testy prošly podrobnou validační studií ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Na Bulovce, která prokázala vysokou citlivost a výhody oproti standardním stěrům nosohltanu a dokonce mírně vyšší záchyt pozitivních než referenční odběr ze stěrů.

Všude tam, kde chcete rychlý a spolehlivý výsledek – ideální jsou proto i pro veřejnost. Testy umožňují jednoduchý samoodběr, takže zmenšují odpor lidí k opakovanému testování. Navíc mají oproti antigenním testům vyšší citlivost a jednodušší odběr.

Ano! Naše testy pomáhají s monitoringem šíření mutací v Česku, protože jdou z výsledků jasně rozeznat. Standardně se varianty odhalují pomocí sekvenace virového genomu, to však trvá dlouho. Naše testy jsou rychlé a stejně spolehlivé.

Naše testy ze slin umožňují jednoduchý samoodběr, který zvládnete i doma. Následně však musí být vzorky doručeny do diagnostické laboratoře, která je vyhodnotí. Testy na doma pro vás však v tuto dobu připravujeme.

Prosím napište nám přes tento formulář a domluvíme se na podrobnostech.

Nenašli jste odpověď na svou otázku?

Abychom Vám mohli co nejlépe poradit, chceme Vás poprosit o vyplnění Vašich osobních údajů (políčka označená hvězdičkou (*) jsou povinná). Váš požadavek zpracujeme a zodpovíme tak rychle, jak jen to bude možné.

V případě více testovaných osob, vyplňte prosím pro každého jeden formulář zvlášť.


  Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů. Více zde.